Asociația pentru Educație Antreprenorială împreună cu Laboratorul de Inovație, Antreprenoriat și Tehnologiile viitorului organizează în perioada Iulie-Noiembrie 2022 un program de mentorat pentru 30 studenți din anul 3 de la Facultatea de Electronică Telecomunitii si Tehnologia Informației din Universitatea Politehnica din București.

Programul este rezultatul competiției de proiecte de tip mini-grant „Universitatea Antreprenorială„, competiție realizată de Junior Achievement România și finanțată de Romanian American Foundation.

Obiectivul final al proiectului a fost să instruiască cel puțin 30 de studenți și 3 profesori în ceea ce privește dezvoltarea produselor și inovația. Un grup dintre aceștia, format din 12 studenți și 2 profesori, a participat la un program de formare mai aprofundat care a inclus ateliere despre:

  1. Descoperirea clientului, în care tema a fost CERCETAREA UTILIZATORILOR și modul în care aceasta te ajută să înțelegi utilizatorii finali și nevoile lor.
  2. Ateliere despre Afaceri și Propunerea de Valoare, unde au fost abordate următoarele subiecte:
    • POC (Proof of Concept), MVP (Minimum Viable Product) și PROTOTIPUL definește primele etape ale produsului tău.
    • Roadmap & SFATURI DESPRE PRODUS te ajută să rămâi organizat și să ai o imagine de ansamblu asupra dezvoltării produsului.
    • METODOLOGIA Agile – un proces care ajută echipele să lucreze cu eficiență optimă, să ofere răspunsuri rapide la feedback-ul primit despre produs și să se adapteze la schimbările tehnologice, economice și culturale.
  3. Tehnologii viitoare pentru dezvoltarea produselor, în care au fost abordate teme despre 5G și Securitate Cibernetică.
  4. Design Thinking

De asemenea studenții au acces la cursul de antreprenoriat oferit de Junior Achievement România.

Sponsori


ro_RORomanian